Meklē laimi Bernātu ceriņos

Veco Bernātu ceļu no abām pusēm ieskauj dažādu krāsu un formu ceriņi. Ceriņu ziedēšanas laikā izsmaržo tos, saēdies laimītes no sirds un vēlies, vēlies, vēlies! Vēlēšanās mēdz piepildīties!

Uz visām pusēm

Vai esi kādreiz bijis Bernātos ceriņu ziedēšanas laikā? Izstaigājis veco Bernātu ceļu, kuru no abām pusēm ieskauj dažādu krāsu un formu ceriņkrūmi? No gaiši violetiem līdz krēmīgi baltiem, no tumšas lapotnes līdz gaiši, gaiši zaļai. Ceriņi šeit zied ik gadu un ar savu reibinošo smaržu piepilda teju visu mazo piejūras ciematiņu. Ceriņi gar ceļa malām Bernātos aug jau izsenis, tie ir gan ieauguši paši, gan vietējo ciema ļaužu stādīti. Teju katrā bernātnieka sētā aug kāds ceriņš.

Ceriņu svētki

Ievērojot šo dabas fenomenu, vietējā biedrība “Mēs Bernātiem” 2018. gadā Bernātu ciemā organizēja pirmos Ceriņu svētkus. Svētku ietvaros notika muzikāls svētku gājiens, Nīcas amatierteātra izrāde, ceriņu kāzu ceremonija, jaunāko un pieredzes bagātāko bernātnieku sveikšana, mākslas plenērs bērniem, vietējo amatnieku un mājražotāju tirdziņš. Neiztika arī bez ceriņziedu laimīšu meklēšanas konkursa, fotografēšanās dalībnieku veidotas ceriņziedu sienas un kārtīgas izdziedāšanās vietējo mūziķu pavadījumā. Svētki bija kupli apmeklēti. Jauno tradīciju biedrība turpināja arī 2019. gadā.

Kad meklēt?

Bernātniekiem ziedošais ceriņa krūms ir tiešām īpašs. Piejūras smilšainajā augsnē tam patīk, tas nav ļoti prasīgs, tāpēc arī bagātīgi šeit aug. Ceriņu ziedēšanas laiks Bernātos visbiežāk ir maija beigās, retāk maija vidū vai jūnija sākumā – viss ir atkarīgs no tā, cik agri pie mums iestājies pavasaris.

Ieceļojis no Centrāleiropas

Vēstures fakti liecina, ka smaržīgais ceriņu krūms Eiropā ir ieceļojis 16. gadsimtā no Persijas Impērijas. Sākotnēji tas parādījies Anglijā, vēlāk arī Francijas galvaspilsētā Parīzē, kur aizsākās tā popularitāte, kura ilgst līdz pat mūsdienām. Latvijā ceriņš ir ieceļojis no Centrāleiropas, bet latvietim patīk domāt, ka tas ir mūsējais. Un kāpēc gan ne? Bernātnieki jau sen to uzskata par savējo. Ceriņi ir mīlēti visā pasaulē – tie ļoti bieži ir gleznoti mākslinieku gleznās, tos bieži izmanto skaistumkopšanas izstrādājumos, un vīndari no tiem ir iemanījušies uzburt pat vīnu. Ceriņus var izmantot arī veselības stiprināšanai, gatavojot, piemēram, ceriņziedu uzlējumu.Tik dažādi!

Pasaulē ir vairāk nekā 1000 ceriņu koku un krūmu dažādību, 200 no tām var apskatīt Dobeles ceriņu dārzā un daļiņu arī pie mums – Bernātos. Parastais ceriņu koks var sasniegt pat 7 metru augstumu. Ceriņi vidēji zied 3 nedēļas gadā, bet ir dažas šķirnes, kuras zied vairākas reizes gadā. Ceriņu ziedu simboliskā nozīme saistīta ar pirmo mīlestību. Kurzemē ceriņu dēvē par pliederi, savukārt, Latgalē par beseņu un besakūku.

Ceriņi vāzē saglabāsies ilgāk, ja tos liks karstā ūdenī, kam pievienota šķipsniņa citronskābes vai cukura. Stādot ceriņu, izvēlies tam saulaināko vietu. Pēc ceriņu izziedēšanas iesaka augu apgriezt, tad tas aug kuplāks un nākamajā gadā vairāk ziedēs.

Lai vēlēšanās piepildās!

Kurš gan no mums nezina ticējumu par ceriņziedu laimīšu meklēšanu? Ja atrodi pieclapīti – ievēlies vēlēšanos un to apēd! Ja neesi to sen darījis, atbrauc pie mums uz Bernātiem ceriņu ziedēšanas laikā un saēdies laimītes no sirds, un vēlies, vēlies, vēlies!

Bernātos ir vēl…

Dodies pa Bernātu dabas un izziņas takām!

Dodies pa Bernātu dabas un izziņas takām!

Projekta ietvaros Bernātu dabas parkā izveidotas 7 takas, kas palīdzēs arī iepazīt senlatviešu kultūru, mitoloģiju, zīmes un tradīcijas. Takās kopumā izvietots 151 objekts – vārti, soliņi, skatu tornis, šūpoles, tilts, informatīvi stendi u. c. Katra izziņas taka...

Ieelpo spirgto meža gaisu!

Ieelpo spirgto meža gaisu!

Bernātu mežu dēvē par saules mežu – saules stari izspraucas līdz pat koku saknēm, jo slaidie koku stumbri tos neaiztur. Zem priedēm, kas lielākoties aug Bernātu mežā, krūmu nav, jo trūkst mitruma, kuru kāri uzsūc smilšainā zeme. Jau izsenis cilvēki ir novērtējuši...

Skip to content