Skatres baznīca

Skatres baptistu dievnams uzcelts 1892. gadā, taču draudzes vēsture ir senāka. Baznīca ir jauka un mājīga, bet draudze ir neliela un dievkalpojumi notiek reti.

Alkas pēc Dieva vārda

Skatrē un tās apkārtnē bija darbojušies Hernhūtes brāļu draudžu misionāri, kas garīgi modināja ļaudis visā apkārtnē un Liepājā. 1962. gada vasarā trīs skatrenieki devās uz Mēmeli (tagad Klaipēda Lietuvā), kur bija patīkami pārsteigti par turienes jaunticībnieku viesmīlību un laipnību. Tā paša gada augustā sešpadsmit Skatres iedzīvotāji mēģināja nokļūt Klaipēdā, lai ar kristību pievienotos baptistu draudzei, taču pie robežas viņus apcietināja un dzina atpakaļ uz Liepāju. Pulciņa vadītājam Jānim Baštikam ceļu no Palangas līdz Liepājai bija jāiet važās ieslēgtām kājām. Tomēr 19. oktobrī Liepājas vācu baptistu grupas sludinātājs D. Juraška izdarīja Skatrē pirmo bībelīgo pagremdes darbu.

Draudzes pulcēšanās aizliegumi

Pirmā draudzes stunda Skatrē notika 1863. gada 1. jūnijā, šis datums pieņemts par draudzes dibināšanas dienu. Dingšu dzīvojamā māja tika pārbūvēta, lai iekārtotu telpas jaunās draudzes dievkalpojumu vajadzībām. Cik zināms, tās ir pirmās baptistu būvētās telpas Latvijā. Tomēr ilgi Skatres ticīgajiem nebija lemts priecāties par jaunajām telpām. Tikko prāvests uzzināja par Skatres sapulces vietu, sapulce tika aizliegta un visam ciemam izdota pavēle, aizliedzot saimniekam savās mājās atļaut noturēt baptistu sapulces. Nepaklausīgajiem piedraudēts cietumsods pirmo reizi astoņas dienas, otro reizi – sešpadsmit utt. Bija saimnieki, kas atļāva savās mājās noturēt dievvārdus un tūlīt pēc tam devās cietumā. Sapulces ik svētdienu notika citā vietā. Kad visas labvēļu vietas bija apmeklētas, sāka no gala un devās cietumā jau sešpadsmit dienas. Pirmajiem baptistiem nācās piedzīvot arī vajāšanas – vadītāju likšanu cietumā, dievkalpojumu traucēšanu un pārtraukšanu, izlikšanu no mājām, taču tas tikai vairoja ticības prieku un drosmi. Skatrenieki kļuva pazīstami kā čakli evaņģēlija patiesības nesēji tuvu un tālu.

Savs Dievnams

Dievnamu uzcēla 1892. gadā. Bija svētdienas skola, māsu pulciņš un jaunatnes pulciņš.

Bernātos ir vēl…

Piemiņas akmens Jānim Čakstem

Piemiņas akmens Jānim Čakstem

1924. gadā, ierodoties Bernātos, Latvijas pirmais presidents Jānis Čakste priecājās par svaigo jūras apkārtnes gaisu un teica: "Te jābūt kūrortam!" Pēc diviem gadiem šeit uzstādīja piemiņas zīmi, kurā iegravēti šie vārdi.  2013. gada vasarā piemiņas...

Izstāžu galerija un dzirnakmeņu kolekcija

Izstāžu galerija un dzirnakmeņu kolekcija

Viesu nama “Sīpoli” dārzā ierīkots gaumīgs namiņš ar galeriju – koka skulptūras, gleznas, porcelāna krūzīšu kolekcijas. Bernātu ciemiņi pastāvīgajā kolekcijā var apskatīt Rucavas koktēlnieka Jāņa Žīmanta virtuozās koka skulptūras. Šeit ir bijuši izstādīti Egila Jāņa...

Skip to content