Bučojies zem āmuļa

Vai esi dzirdējis, ka Ziemassvētku laikā jābučojas zem āmuļiem? Uzskata, ka tas piesaista labklājību, mieru un auglību. Ārzemēs baltais āmulis ir ļoti populārs, taču Latvijā retās sastopamības dēļ tas ierakstīts Sarkanajā grāmatā. Bernātos pie vecā ceļa aug āmulis. Kādēļ lai šajā vietā nebučotos?


Baltais āmulis (Viscum album) ir pusparazītisks krūms, kas aug uz lapu kokiem. Latvijā tas novērojams, augot uz kļavām, ābelēm, liepām un citiem kokiem. Šim augam raksturīga lodveida lapotne, kas labi pamanāma laikā, kad pamataugam nav lapu. Baltais āmulis īpaši skaists ir pavasarī, kad tas zied, bet arī baltās ogas ir ļoti dekoratīvas.
Kopš antīkiem laikiem āmulis bijis miera, labas gribas un mīlestības simbols, aizsargājošs talismans. Senie dziednieki balto āmuli uzskatīja par universālu ārstniecības līdzekli. Ķelti karināja āmuļus mājās, lai aizbaidītu ļaunos garus un piesauktu veiksmi, un šī tradīcija saglabājusies daudzviet pasaulē arī mūsdienās. Tā kā baltais āmulis Latvijā ir aizsargājams augs, to raut un pīt vainadziņos nedrīkst, taču bučoties zem koka noteikti var.

Bernātos ir vēl…

Dodies pa Bernātu dabas un izziņas takām!

Dodies pa Bernātu dabas un izziņas takām!

Projekta ietvaros Bernātu dabas parkā izveidotas 7 takas, kas palīdzēs arī iepazīt senlatviešu kultūru, mitoloģiju, zīmes un tradīcijas. Takās kopumā izvietots 151 objekts – vārti, soliņi, skatu tornis, šūpoles, tilts, informatīvi stendi u. c. Katra izziņas taka...

Ieelpo spirgto meža gaisu!

Ieelpo spirgto meža gaisu!

Bernātu mežu dēvē par saules mežu – saules stari izspraucas līdz pat koku saknēm, jo slaidie koku stumbri tos neaiztur. Zem priedēm, kas lielākoties aug Bernātu mežā, krūmu nav, jo trūkst mitruma, kuru kāri uzsūc smilšainā zeme. Jau izsenis cilvēki ir novērtējuši...

Skip to content